O plemenu / Západosibiřská lajka

Postřehy, které zde najdete, jsou ze života s lajkou Holly z Letné a s její dcerou Arnicou z Malinového keře. Také jsme v kontaktu s dalšími chovateli, se kterými si předáváme cenné informace. Navštivte stránku – ostatní odkazy – kde naleznete mnoho zajímavostí spojené právě s lajkami.

Pro koho je lajka

Lajka je hlavně lovecké plemeno, ale často je i chována jako společenské plemeno. Důležité je, aby měla jednoho pána. Lajka je vhodný pes pro lidi, kteří umožní svému psovi být součástí jejich života, kteří mají rádi aktivní život venku v přírodě. Spokojené lajky najdete jak  myslivců s větší honitbou, tak i v obyčejné rodině s velkou zahradou.

Lovecká upotřebitelnost

V Čechách se využívají jak ke slídění a lovu drobné zvěře, tak i na kachny a velmi dobře se uplatní při lovu černé zvěře. Při lovu samostatně pracují a jsou to opravdu tvrdí, vytrvalí, odolní psi. Jsou vhodné jak pro individuální lov tak na společný naháňky, kde se uplatní jejich skvělý orientační smysl a schopnost samostatně pracovat na velkou vzdálenost od svého pána. Hlasitým štěkáním a tancováním kolem zvěře dokážou udržet na místě například postřeleného divočáka do té doby než přijde její pán. 

  

Jakou má povahu lajka

V domácím prostředí je lajka klidná, vyrovnaná a docela fixovaná na svoji lidskou i psí smečku. Ve smečce respektuje místo, ale hned od štěněte musíte její místo utvrzovat. K dětem je velmi přátelská a malé děti hlídá jako vlastní. Lajky jsou dobří hlídači – všechno, kde se co šustne, ohlásí štěkotem. Když přijde návštěva, přivítá jí a zkontroluje, co je zač. Nevyžaduje si pozornost, ale ze strategického místa má vše pod kontrolou.

Venku na procházkách  je velmi temperamentní, rychlá a velice samostatná. Pokud je s páníčkem nuda, najde si zábavu sama. Hrabe myši na polích, vyštěkává veverky ve stromech, v horším případě chytne stopu a zmizí. Má velmi dobrý orientační smysl. Při přivolání se vrací po své stopě na původní místo. Není to však módní společenské plemeno, které se drží celou dobu procházky u nohy majitele psa a chce házet klacíky nebo míčky.  Je to prostě lovecký pes. Lajky jsou to velké osobnosti, zbytečně se neperou, ale pokud jde o jejich život nebo kus žvance, dokážou se důrazně bránit.

          

Jaké podmínky potřebuje
My jsem si vyzkoušeli chovat lajku v panelákovém bytě a teď i v baráků se zahradou. Pokud je chovaná v bytě, je potřeba počítat se zvýšenou aktivitou venku.  Rozhodně jí nestačí pár koleček kolem paneláků. Musí si unavit hlavu a nohy, jinak bude ničit byt. Doma  má ráda přehled o domácnosti, ale potřebuje mít i své nerušené místo k odpočinku na stabilní místě. Pokud je chovaná venku, například v kotci, měla by být součástí rodiny větší část dne. Nesnáší samotu. Je to společenský smečkový pes.

U nás to funguje takto. Holky v době naší nepřítomnosti a v noci spí doma v chladnější chodbě. Když jsme doma, běhají a hlídají na zahradě. Také chodíme na pravidelné procházky alespoň jednou denně na hodinu někdy i více. Prokládáme to různými aktivitami (běhání, výcvik poslušnosti). Nika umí rozpárat běžný plot, když jí zvěř chodí prudit kolem zahrady (srnky, zajíci, lišky). Kvůli ní jsme zpevňovali ploty svařovaným pletivem a betonovali základy pod pletivo. Nemůžeme lajky nechat bez našeho dozoru na zahradě.

   

Výcvik

Myslivci, kteří si zvolí lajku jako parťáka  na práci v lese, cvičí psa již od štěněte a neustále jí utvrzují ve spolupráci s  ní. Když jsem se pustila s Holly do výcviku lovecké upotřebitelnosti až v její dospělosti,  tak některé disciplíny nám trvaly déle než u mladé Arniky, kterou už vedu od štěněte jiným směrem.

Lajka je však vynikající žák. Učí se snadno, rychle a věrně pro vás cvik udělá. Pokud chcete cviky neustále do kola, začne  se brzo nudit a hledat si lepší zábavu. Tvrdé metody se při jejich výcviku uplatnit obvykle nedají. Při tréninku musíme vůči nim projevovat laskavost, hodně chválit příjemným pozitivním hlasem a odměňovat pamlsky.

S výchovou je třeba začít ihned od štěněte a určitě není dobré to podceňovat. Štěně brzo začne objevovat svět a posouvat hranice, vzdálenost. Páníček musí včas zareagovat s výchovou, aby si nezadělal na trápení. Už u štěněte bych kladla důraz hlavně na chůzí u nohy a přivolání.

Začátky jsou časově náročné, tvrdé hlavně na disciplínu a dodržování pravidel pro majitele psa a celou rodinu, ale vyplatí se to. Budujete tím vztah se psem.  Pokud vás výcvik baví, pak to baví psa. S lajkou můžete složit nejrůznější zkoušky lovecké upotřebitelnosti, poslušnosti a účastnit se nejrůznější psích akcí (výstavy, tábory s výcvikem, závody canicrossu nebo dogtrekkingu atd.)

        

Aktivity

Lajka potřebuje dlouhé procházky, nebo jí můžete vyběhat u kola, zapřahnout před koloběžku, běhat  po lesních a polích cestách. Manžel pravidelně běhá s Arnicou. Účastnili se nedávno prvních závodů a připravují se na dlouhé dogtrekkingové pochody v různých koutech republiky.

Lajce nestačí unavit jen nožičky, ale je potřeba unavit i hlavu. To lze právě při práci v lese, kde čichá neustále různé pachy, stopy zvěře a řeší různé situace. Pokud takovou možnost majitel psa nemá, může zvolit jiné aktivity, například cvičení různých triků nebo pachové disciplíny. Vhodná náhrada, která podpoří její výborný čich, je mantrailigem. Tato aktivita plně uspokojí chovatele i lajku, kteří se nebudou věnovat loveckému výcviku.

Ukázka mantrailingu z jednoho tréninku s paní Helenou Synkovou

ukázka 1

ukázka 2

Mantrailing je metoda výcviku, kdy pes sleduje, stejně jako u ostatních stopovacích metod, pachovou stopu pouze jediné osoby, kde základem je zaměření se na individuální pach konkrétního člověka. Pohyb psa po stopě se může lišit od skutečné trasy, kudy hledaná osoba prošla. Pes musí sledovat stopu v každém prostoru, krajině, ve městě, v budovách, za různých povětrnostních podmínek a najít konkrétní osobu i větší skupiny lidí. U mantrailingu se pouze hodnotí zda tým – pes/psovod hledanou osobu najde, a přesně jí označ V ČR je mnoho kynologických skupin, které učí mantrailing.  

    

Proč jsem si vybrala lajku?

Hledala psa, který vydrží dlouhé procházky, bude mi parťákem  na kolo, zvládneme spolu i nějakou společenskou událost. Z vyhledávače na mě vyskočila právě západosibiřská lajka, která má ráda aktivní život venku, je vyrovnaná, nekonfliktní s ostatními psi. Také se mi líbilo, že je velmi čistotná  a nenáročná na údržbu. Jen se musí vyčesávat, když mění srst dvakrát do roka.  Bohužel jsem moc nepřikládala váhu tomu, že je to lovecké plemeno. Později jsem zjistila, že to s ní bude velmi náročné na výchovu. Myslím si, že na začátečníka jsem si zvolila opravdu těžké plemeno. Ale zvládly jsme to spolu. Do konce jsem pro ni nahlídla do oblasti myslivecké kynologie, složila jsem s Holly zkoušky ZVVZ a vyrazila na naháňku. S Arnicou se připravujeme na zkoušky BZH, abychom na podzim taky mohly na hon.

 Komu bych doporučila psa lajku?

Pokud jste vyrovnaný, důsledný, klidný, trpělivý a plně si uvědomujete, co znamená lovecké plemeno, vybrali jste dobře. Je naprosto přirozené, že se bude více zajímat o podněty v přírodě než o vás. Úkolem jejího pána není předělat psa, ale pochopit jeho chování jako jedince, ve smečce, doma i v lese, a podle toho s ním pracovat a žít. Spokojená bude u myslivců nebo majitele, který má zkušenost s loveckým psem a zvládl jeho výchovu.

doporucuji_lajku

Velké poděkování patří chovatelce Mgr. Miladě Dostálové, od které máme Holly. Celou dobu s námi sdílí radosti, úspěchy, i starosti s naší Holly. Také bych chtěla poděkovat Jitce Dopitové, která nám předala mnoho cenných výcvikových rad. Obě mají dlouholeté zkušenosti s chovem Západosibiřských lajek a Karelských medvědích psů. Pro své psí smečky a chovatele karelajek pořádají setkání na táboře Radíkov u Olomouce, kde pomáhají s výchovou psů. Tento tábor má již letitou tradici, kam se mnozí pejskaři rádi vrací.

img_1773

Standardy plemene a mnoho dalších informacích naleznete v záložce, ostatní odkazy.